- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- Z Bending Tool
Z Bending Tool
Leading Manufacturer of z bend insert, adaptive joggle tool and fixed type z bending tool from Ambarnath.
Z Bend Insert
Product Price: Rs 50,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tool Type | Z Bend Insert |
| Machine Type | Hydraulic |
| Operation Type | Bending |
| Tolerance | 0.05 mm |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Farohar Engineering |
| Hardness | 52-56 hrc |
| Grade | 42CrMo4 |
- We are offering a huge range of Z Bend Insert
- Price will depend on Component Offset Dimention .
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Adaptive Joggle Tool
Product Price: Rs 1,10,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tool Type | Adaptive Joggle |
| Machine Type | Hydraulic |
| Operation Type | Forming |
| Tolerance | 0.02 mm |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Farohar Engineering |
| Hardness | 50 hrc |
| Tensile Strength | 250 mpa |
- We are offering a huge range of Adaptive Joggle Tool
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Fixed Type Z Bending Tool
Product Price: Rs 75,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tool Type | Fixed Type Z Bending |
| Machine Type | Hydraulic |
| Operation Type | Bending |
| Tolerance | 0.02 mm |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Farohar Engineering |
- We are offering a huge range of Fixed Type Z Bending Tool
- Price will depend on Component Offset Dimention
Yes! I am InterestedRequest A Callback