- Home
- »
- Products & Services
- »
- Wila Type Press Brake Punch
Wila Type Press Brake Punch
Offering you a complete choice of products which include semi gooseneck wila type press brake punch, goose neck wila type press brake punch and straight wila type press brake punch.
Semi Gooseneck Wila Type Press Brake Punch
Product Price: Rs 33,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Punch Type | Semi Gooseneck |
| Machine Compatibility | Wila Type |
| Material Grade | 42CrMo4 |
| Punch Length | 835 mm |
| Tensile Strength | 1000 N/mm² |
| Product Hardness | 52 HRC |
| Brand | Farohar Engineering |
The unique feature of this tool is that it can be used from both sides.
The segmented punch can be effortlessly positioned between two punches using the button-type, without requiring the removal of all tools.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Goose Neck Wila Type Press Brake Punch
Product Price: Rs 38,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Punch Type | Gooseneck |
| Machine Compatibility | Wila Type |
| Material Grade | 42CrMo4 |
| Punch Length | 835 mm |
| Tensile Strength | 1000 N/mm² |
| Product Hardness | 52 HRC |
| Brand | Farohar Engineering |
The unique feature of this tool is that it can be used from both sides.
The segmented punch can be effortlessly positioned between two punches using the button-type, without requiring the removal of all tools.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Straight Wila Type Press Brake Punch
Product Price: Rs 33,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Punch Type | Straight |
| Machine Compatibility | Wila Type |
| Material Grade | 42CrMo4 |
| Punch Length | 835 mm |
| Tensile Strength | 1000 N/mm² |
| Product Hardness | 50 HRC |
| Brand | Farohar Engineering |
The unique feature of this tool is that it can be used from both sides.
The segmented punch can be effortlessly positioned between two punches using the button-type, without requiring the removal of all tools.
Yes! I am InterestedRequest A Callback