- Home
- »
- Products & Services
- »
- Surface Grinding Jobwork
Surface Grinding Jobwork
Offering you a complete choice of products which include precision grinder services.
Precision Grinder Services
Product Price: Rs 5,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Machine Type | Conventional Milling |
| Max Table Size | 601–1000×500 mm |
| Material Type | Mild Steel |
| Operation Type | Face Milling |
| Max Job Weight | 200kg |
| Tolerance Level | Up to ±0.01 mm |
| Type Of Machines | Milling |
| Manufacturing Process | CNC |
We have 7 surface grinding machines under one roof and are leading in job work of the same.
We have European and American surface grinding machines.
We also offer Slideway grinding services upto 4000x1250x900mm.
Surface grinding machine in house start from 1500mm upto 4500mm long.
Profile grinding is our major forte. Precision grinding jobs are done at pan India level.
For the same we have 2000mm long magneticSin table. One of our esteemed clients for precision grinding is BARC.
We also have magnetic Compound Sin table for angular grinding in two planes.
Yes! I am InterestedRequest A Callback