- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- Rocker Die
Rocker Die
Manufacturer of a wide range of products which include adaptive rocker die-2, 18cd rocker die and adaptive rocker joggle die.
Adaptive Rocker Die-2
Product Price: Rs 2,00,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Die Type | Adaptive Rocker Die |
| Machine Tonnage | 40 ton |
| Working Length | 250 mm |
| Material | 42Cr Mo4 |
| Die Angle | 45 deg |
| Max Sheet Thickness | 1 mm |
| Hardness | 50 HRC |
| Brand | Farohar Engineering |
- Achieving minimal flange bending,Bend tapered flanges without bulging, Bend aesthetic materials mark-free, Dodging deformation, bend perforated, chequered plates.Form short, tapered flanges with finesse.Bend adjacent to holes, slots without distortionReduce tool changeovers to boost efficiency.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
18CD Rocker Die
Product Price: Rs 80,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Die Type | 18CD Rocker Die |
| Machine Tonnage | 40 ton |
| Working Length | 250 mm |
| Material | 42Cr Mo4 |
| Die Angle | 30 deg |
| Max Sheet Thickness | 1 mm |
| Hardness | 50 HRC |
| Brand | Farohar Engineering |
Chrome Nickel Grade tool steel-Toughened 38±2HRcand Working Area LaserHardened 55/56Hrc.Rocker Material : ChromeVanadium Steel VacuumHardened 58±2HRc.
Additional Information:
- Delivery Time: 3-4weeks
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Adaptive Rocker Joggle Die
Product Price: Rs 1,60,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Die Type | Adaptive Rocker Joggle Die |
| Machine Tonnage | 63 ton |
| Working Length | 500 mm |
| Material | 42Cr Mo4 |
| Die Angle | 45 deg |
| Max Sheet Thickness | 1 mm |
| Hardness | 50 HRC |
| Brand | Farohar Engineering |
- We are offering a huge range of Adaptive Rocker Joggle Die
Yes! I am InterestedRequest A Callback