- Home
- »
- Products & Services
- »
- LVD Type Press Brake Punch
LVD Type Press Brake Punch
Pioneers in the industry, we offer gooseneck lvd type press brake punch, semi gooseneck lvd type press brake punch and straight lvd type press brake punch from India.
Gooseneck LVD Type Press Brake Punch
Product Price: Rs 40,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Punch Type | Gooseneck |
| Machine Compatibility | LVD |
| Material Grade | 42CrMo4 |
| Punch Length | 835 mm |
| Tensile Strength | 1000 N/mm² |
| Surface Finish | Blackodised |
| Hardness | 52–56 HRC |
| Application | Mild Steel |
| Brand | Farohar Engineering |
The segmented punch can be effortlessly positioned between two punches.
Material Option :M-01 Performance grade.
Cr'Mn'Mo 900-1020 N/mm2
(Alloy steel)
Quenched and tempered 30±2 HRc.
Tip Induction Hardened 52±2HRc
Material Option :
- M-02 Economy grade.
- C45 : 570-680 N/mm²
- (Plain Carbon Steel)
- Tip Induction Hardened 52±2HRC
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Semi Gooseneck LVD Type Press Brake Punch
Product Price: Rs 34,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Punch Type | Semi Gooseneck |
| Machine Compatibility | LVD |
| Material Grade | 42CrMo4 |
| Punch Length | 835 mm |
| Tensile Strength | 1400 N/mm² |
| Surface Finish | Blackodised |
| Hardness | 52–56 HRC |
| Application | Mild Steel |
| Brand | Farohar Engineering |
- We are offering a huge range of Semi Gooseneck LVD Type Press Brake Punch.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Straight LVD Type Press Brake Punch
Product Price: Rs 30,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Punch Type | Straight |
| Machine Compatibility | LVD |
| Material Grade | 42CrMo4 |
| Punch Length | 835 mm |
| Tensile Strength | 1000 N/mm² |
| Hardness | 52–56 HRC |
| Application | Mild Steel |
| Brand | Farohar Engineering |
- We are offering a huge range of Straight LVD Type Press Brake Punch
Yes! I am InterestedRequest A Callback