- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- Hemming Die
Hemming Die
Providing you the best range of cnc hemming tool, spring loaded hemming die, slot type hemming die with punch, incline hemming die, slender hemming die and pneumatic hemming die with effective & timely delivery.
CNC Hemming Tool
Product Price: Rs 50,000 / MeterGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Meter
Product Details:
| Tool Type | Punch |
| Machine Type | CNC |
| Operation Type | Bending |
| Tolerance | 0.02 mm |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Amada |
| Surface Finish | Hardened and Ground |
| Hardness | 50 hrc |
| Tensile Strength | 250 mpa |
Hemming tools are combination of 30deg. straight punch and Flattening tool.
Usage of these hemming tools results in higher productivity eliminates the changeover time and stacking of material for re-striking after tool change.
We have standard design custom hemming tool to suit clients need.
These are hardened and ground tools for maximum wear resistance to increase life.
We have hemming tool to suit hydraulic as well as mechanical Press brake machine. For conventional as well as CNC machine.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Spring Loaded Hemming Die
Product Price: Rs 75,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Die Type | Spring Loaded Hemming |
| Operation Stage | Pre Hem |
| Press Capacity | 40 ton |
| Tool Material | H13 |
| Max Sheet Thickness | 1 mm |
| Suitable Material | MS Sheet |
| Brand | Farohar Engineering |
- We are offering a huge range of Spring Loaded Hemming Die
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Slot Type Hemming Die With Punch
Product Price: Rs 75,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Die Type | Slot Type Hemming Die |
| Operation Stage | Pre Hem |
| Press Capacity | 40 ton |
| Tool Material | H13 |
| Max Sheet Thickness | 1 mm |
| Suitable Material | MS Sheet |
| Brand | Farohar Engineering |
- We are offering a huge range of Slot Type Hemming Die With Punch
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Incline Hemming Die
Product Price: Rs 80,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Die Type | Incline Hemming |
| Operation Stage | Pre Hem |
| Press Capacity | 40 ton |
| Tool Material | H13 |
| Max Sheet Thickness | 0.8 mm |
| Suitable Material | MS Sheet |
| Brand | Farohar Engineering |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Slender Hemming Die
Product Price: Rs 80,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Die Type | Slender Hemming |
| Operation Stage | Pre Hem |
| Press Capacity | 40 ton |
| Tool Material | H13 |
| Max Sheet Thickness | 0.6 mm |
| Suitable Material | MS Sheet |
| Brand | Farohar Engineering |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pneumatic Hemming Die
Product Price: Rs 1,10,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Die Type | Pneumatic Hemming |
| Operation Stage | Pre Hem |
| Press Capacity | 40 ton |
| Tool Material | D2 |
| Max Sheet Thickness | 0.6 mm |
| Suitable Material | MS Sheet |
| Brand | Farohar Engineering |
Yes! I am InterestedRequest A Callback