- Home
- »
- Products & Services
- »
- CNC Turn Mill Components
CNC Turn Mill Components
Our range of products include housing liner sliding shoe.
Housing Liner Sliding Shoe
Product Price: Rs 10,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Unit
Product Details:
| Material | Mild Steel(MS) |
| Max Turning Diameter | 10mm |
| Max Length | 25mm |
| Tolerance | ±0.01 mm |
| Operations | Turning |
| Surface Finish | Ra 0.8 µm |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Farohar Engineering |
| Hardened | 60HRC |
| Toughened | 32HRC |
| Soft | 280BHN |
Sliding shoe for steel mill components are offered in 3 variants.
Hardened 55-60hrc
Toughened 28-32hrc
Soft 220-280bhn
We also manufacture non ferrous slide shoe.
Yes! I am InterestedRequest A Callback