- Home
- »
- Products & Services
- »
- Bystronic Type Press Brake Punch
Bystronic Type Press Brake Punch
Manufacturer of a wide range of products which include semi gooseneck bystronic type press brake punch, goose neck bystronic type press brake punch and straight bystronic type press brake punch.
Semi Gooseneck Bystronic Type Press Brake Punch
Product Price: Rs 36,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Punch Type | Semi Gooseneck |
| Machine Compatibility | Bystronic |
| Material Grade | 42CrMo4 |
| Punch Length | 415 mm |
| Tensile Strength | 1000 N/mm² |
| Product Hardness | 52 HRC |
| Brand | Farohar Engineering |
- M-01 Performance grade.
- Cr'Mn'Mo 900-1020 N/mm2
- (Alloy steel)
- Quenched and tempered 30±2 HRc.
- Tip Induction Hardened 52±2HRc
- M-02 Economy grade.
- C45 : 570-680 N/mm²
- (Plain Carbon Steel)
- Tip Induction Hardened 52±2HRc.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Goose Neck Bystronic Type Press Brake Punch
Product Price: Rs 40,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Punch Type | Gooseneck |
| Machine Compatibility | Bystronic |
| Material Grade | 42CrMo4 |
| Punch Length | 835 mm |
| Tensile Strength | 1000 N/mm² |
| Product Hardness | 50 HRC |
| Brand | Farohar Engineering |
Our punches are made from premium alloy steel, dual heat-treated, CNC machined and ground to ensure dimensional accuracy, superior surface finish, and Highest in class wear resistance.
- Goose Neck Punch (GNP) : Perfect for forming deep boxes, channels, and complex parts.
- M-01 Performance grade.
- Cr'Mn'Mo 900-1020 N/mm2
- (Alloy steel)
- Quenched and tempered 30±2 HRc.
- Tip Induction Hardened 52±2HRc
Material Option :
- M-02 Economy grade.
- C45 : 570-680 N/mm²
- (Plain Carbon Steel)
- Tip Induction Hardened 52±2HRc.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Straight Bystronic Type Press Brake Punch
Product Price: Rs 35,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Punch Type | Straight |
| Machine Compatibility | Bystronic |
| Material Grade | 42CrMo4 |
| Punch Length | 415 mm |
| Punch Height | 80 mm |
| Tensile Strength | 1000 N/mm² |
| Brand | Farohar Engineering |
| Product Hardness | 52 HRC |
- M-01 Performance grade.
- Cr'Mn'Mo 900-1020 N/mm2
- (Alloy steel)
- Quenched and tempered 30±2 HRc.
- Tip Induction Hardened 52±2HRc
Material Option :
- M-02 Economy grade.
- C45 : 570-680 N/mm²
- (Plain Carbon Steel)
- Tip Induction Hardened 52±2HRc.
Yes! I am InterestedRequest A Callback