- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- Amada Type Press Brake Die
Amada Type Press Brake Die
Self Centering 2 Vee Press Brake Amada Type Die
| Die Type | Self Centering 2 Vee |
| Machine Tonnage | 63 ton |
| Working Length | 500 mm |
| Material | Mild Steel |
| Die Angle | 45 deg |
| Max Sheet Thickness | 2 mm |
| Mounting Type | Amada Style |
| Hardness | 56 HRC |
| Brand | Farohar Engineering |
Two vee die blocks.
There are multiple variants of two vee die blocks.
Side mounting, rail mounting and self-centering die block.
Various combinations of degree and vee opening are available.
We also manufacture die mounting rails, self- centering rails and die holders.
Variants of raw material and heat treatment process is offered to manufacture tooling to suit international quality standards and maintain cost efficiency.
2 Vee Bolt Type Amada Type Press Brake Die
| Die Type | 2 Vee Bolt Type |
| Machine Tonnage | 63 ton |
| Working Length | 500 mm |
| Material | Mild Steel |
| Die Angle | 45 deg |
| Max Sheet Thickness | 2 mm |
| Mounting Type | Amada Style |
| Hardness | 50 HRC |
| Brand | Farohar Engineering |
Single Vee Amada Type Press Brake Die
| Die Type | Single Vee |
| Machine Tonnage | 40 ton |
| Working Length | 250 mm |
| Material | Mild Steel |
| Die Angle | 30 deg |
| Max Sheet Thickness | 1 mm |
| Mounting Type | Amada Style |
| Hardness | 48 HRC |
| Brand | Farohar Engineering |
Two vee die blocks.
There are multiple variants of two vee die blocks.
Side mounting, rail mounting and self-centering die block.
Various combinations of degree and vee opening are available.
We also manufacture die mounting rails, self- centering rails and die holders.
Variants of raw material and heat treatment process is offered to manufacture tooling to suit international quality standards and maintain cost efficiency.